عضو شوید


نام کاربری
رمز عبور

:: فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع

نام کاربری
رمز عبور
تکرار رمز
ایمیل
کد تصویری
براي اطلاع از آپيدت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود

تاریخ : چهار شنبه 9 مرداد 1392
بازدید : 224
نویسنده : امیرحسین

خواب

خواب يكي از گرانبها ترين مواهب الهي به شمار مي آيد.

در هنگام خواب و استراحت بدن فرصت مي يابد تا مواد زايد را به وسيله خون دفع كند و سلول ها نيز به طور كامل ترميم ميگردند. بنابراين خواب براي تجديد نيروي از دست رفته بر اثر فعاليت جسمي يا مغزي، لازم است.

به تجربه ثابت شده است كه انسان يا حيوان مي توانند براي مدتي غذا نخورد اما اگر در همين مدت نخوابد به طور يقين از دنيا خواهند رفت. خواب انسان را بر بال هاي خود نشانده وبه قلمرو سكون و آرامش مي برد.

به همين دليل است كه يكي از وسايل شنكنجه به اين گونه است كه فرد در جايي قرار دهند كه آب به صورت چكه روي سر فرد بريزد و فرد پس از مدتي با درد شديدي رو برو مي شود تا جايي كه بعضي از آن ها به بيماري هاي عصبي مبتلا مي شوند.

تاريكي هنگام خواب

خداوند شب را به اين سبب تاريك قرار داد تا مايه آرامش انسان ها و موجودات باشد. از اين رو هنگام خواب هر اندازه اتاق به حالت طبيعي شب نزديك تر باشد، بدن بهتر و راحت تر استراحت خواهد كرد.

خواب آلودگي پس از غذا

وقتي غذا وارد معده مي شود، تحت تاثير دستگاه گوارش جذب خون ميگردد در نتيجه فشار خون بالا رفته و دستگاه عصبي را يك نوع سستي و رخوت فرا ميگيرد و مقدار كورتيزون بدن كاهش مي يابد. در نتيجه سبب خواب آلودگي مي گردد. خواب آلودگي و چرت زدن معمولا در بعد از ظهر بيشتر از ساير اوقات است.

شستن دست و صورت بعد از غذا

در اسلام به شستن دست ها و دهان بعد از غذا بسيار سفارش شده است. در روايتي از حضرت علي (ع) آمده است: خوابيدن با دست و دهان چرب آغشته به غذا سبب ديوانگي مي گردد. ايشان نيز فرموده اند: دست و دهان كودكان خود را هنگام خواب بشوييد. زيرا اگر نشوييد شيطان ايشان را ميبويد . در خواب ميترسند.

نكته: امام علي (ع) بدليل كمبود علم در آن زمان مجبر بوده اند از چنين تمثيل هايي استفاده نمايند.

استراحت در شب

بنابر فرمايش گوهر بار امام علي (ع): خداوند شب را براي آرامش قرار داده است و كساني كه در شب كار ميكنند به مرض بي خوابي و مشكلات روحي و جسماني دچار مي شوند.

بنابر مطالعه اداره ارزيابي تكنولوژي كنگره آمريكا،كاركناني كه در شب به جاي استراحت به كار مشغول هستند، دچار ضعف روحي وجسماني و اختلافات خانوادگي بيش از ساير كارگران مي باشند.

عوامل بي خوابي

يكي از عمده ترين عوامل بروز اختلالات عصبي و آشفتگي رواني بي خوابي محسوب مي شود.

عواملي كه موجب بروز بي خوابي مي شود عبارت اند از:

1. سوء هاضمه          2. كمبود تعريق بدن         3. وضعيت خوابيدن          4. نا مناسب بودن محل خواب

5. نا مناسب بودن محيط خواب         6. افكار متشنج هنگام خواب         7. اضطراب و نگراني هنگام خواب

8. نوشيدن چاي، قهوه و كشيدن سيگار

بيداري در بامداد

اين امر به طور مستقيم با مقدار كورتيزوني كه از غدد فوق كليوي ترشح مي شود در ارتباط است.اين ترشحات حدود ساعت 3 تا 4 صبح به نازل ترين حد خود ميرسد.

لذا غدد فوق كليوي شروع به فعاليت كرده تا مقدار كورتيزون بدن را افزايش دهند و افزايش اين ماده در ارگانيسم بدن،‌ زمينه را براي بيداري بين ساعت 6 الي 9 صبح فراهم مي كند.

دست شويي رفتن قبل از خواب

در اسلام دستور داده شده است، قبل از خواب دست شويي برويد. زيرا سبب آرامش اعصاب شده و از سرما خوردگي بدخوابي جلوگيري مي كند.

حضرت علي (ع) در وصيت خود به امام حسن فرموده اند: قبل از آنكه گرسنه شوي، غذا مخور. هنگامي كه سير شدي دست از غذا بكش، غذا را خوب بجو و قبل از خواب به دست شويي برو. اگر آنچه را كه گفتم عمل كني هيچ نيازي به طبيب نخواهي داشت.

نظافت دست و صورت قبل از خواب

پيامبر اسلام (ص) بر شستن دست و دهان قبل از خواب تاكيد كرده و فرموده اند: اگر كسي بدون نظافت دست و صورت به بستر رود گرفتار وسوسه هاي شيطاني و آشفتگي در خواب مي شود.

خوابيدن رو به قبله

خوابيدن رو به قبله سنت پيامبر (ص) است و در اسلام مستحب خوانده شده است. اين عمل يعني خوابيدن رو به جريان مغناطيسي زمين سبب تنظيم آهن در بدن شده،‌ در نتيجه از رسوب آهن در جدار رگ ها و بروز تصلب شرائين و عوارض قلبي و كبدي جلوگيري مي كند.

خوابيدن به سمت راست

در اسلام سفارش شده است كه به سمت راست بخوابيد و دليلش اين است كه در اين صورت بر اعضاي حياتي مانند: قلب و معده فشار كم تري وارد شود و در نتيجه بهتر كار كرده و راحت تر ميخوابيد.

خوابيدن زير درخت

عمل تنفسي درختان در شب بالعكس روز است. آن ها اكسيژن موجود در هوا را گرفته و دي اكسيد كربن پس مي دهند. در نتيجه خوابيدن انسان زير درخت در شب موجب اختلال در تنفس مي شود. زيرا دي اكسيد كربن براي انسان بسيار مضر است.

مضرات بي خوابي

بي خوابي سبب سوء هاضمه، اختلالات عصبي و ضعف قواي جسماني مي شود.

خواب قيلوله

خواب قيلوله موجب رفع خستگي، تمدد اعصاب، تقويت مغز و تاثير به سزايي در حافظه دارد. از اين رو خواب قيلوله در اسلام مستحب است.

در روايتي آمده است كه شخصي از ضعف حافظه و فراموشي نزد پيامبر (ص) اظهار نگراني كرد، حضرت خطاب به ايشان فرمودند: آيا به خواب قيلوله عادت داشتي و اكنون آن را ترك كرده اي؟ گفت: آري يا رسول خدا.

حضرت فرمودند: ترك كردن خواب قيلوله سبب بروز اين مشكلات شده است و هنگامي كه آن شخص به خواب قيلوله خود ادامه داد، حافظه اش زياد شد.

خواب صبح

خوابيدن صبح كراهت دارد. زيرا موجب ناداني و كم عقلي مي شود. در روايت آمده است كه در اين ساعات روزي بندگان تقسيم مي شود.

خوابيدن با دهان باز

در هنگام خواب بهتر است كه دهان خودرا باز بگذاريم. زيرا بسته بودن دهان هنگام خواب موجب ورم صورت و ريزش زود دندان ها مي گردد.

خوابيدن روي بالش

در هنگام خواب بهتر است كه سر بر روي بالش قرار گيرد. زيرا بالا بودن سر از زمين موجب مي شود تا جريان خون بهتر گردد. در نتيجه انسان راحت تر به خواب مي رود.

نشستن بعد از خواب

مستحب است پس از بيدار شدن لحظاتي بنشينيم. زيرا قلب در حالت خواب به آرامي كار مي كند. بنابراين اگر بعد از بيدار شدن يك باره حركت كنيم، فشار زيادي بر قلب وارد مي شود كه زمينه را براي ابتلا به سكته قلبي فراهم مي سازد.

پيامبر اكرم (ص) نيز پس از بيدار شدن كمي مي نشست.

تنها نخوردن، تنها نخوابيدن و تنها سفر نكردن

هنگام غذا خوردن ممكن است لقمه اي در حلق گير كند و احتياج به كمك ديگري باشد در سفر نيز هنگام خطر و در خوابيدن نيز براي جلوگيري از وحشت احتياج به ديگري است. از اين رو اسلام تنهايي را در اين موارد مكروه مي دارد.

بسيار خوابيدن در شب

مادر حضرت سليمان خطاب به فرزندش گفت: خوابيدن زياد انسان در شب موجب فقر انسان در روز قيامت مي شود. از اين رو خوابيدن بسيار در شب بسيار ناپسند شمرده شده است.

بختك

شايد شما نيز در خواب دچار اين وضعيت كه انسان احساس مي كند چيزي روي بدن او قرار گرفته و ديگر قادر به حركت نيست شده باشيد. اين حالت را بختك يا به قول يزدي ها خفتك ميگويند.

علت اين امر پر بودن معده و سوء هاضمه و گاهي ناراحتي هاي كبدي است. در اين حالت سينه و نفس تنگ شده و شخص دچار اضطراب شده و كابوس مي بيند.

 

اين مطلب صرفا به اين وبلاگ اختصاص دارد ولي كپي برداري از آن آزاد است(حالا نمي گفتيم هم اين كارو ميكردين).

 

 :: موضوعات مرتبط: خواب , ,
:: برچسب‌ها: خواب , فعاليت , جسم , مغز , بي خوابي , بختك ,

صفحه قبل 1 صفحه بعد

به وبلاگ من خوش آمدید

نام :
وب :
پیام :
2+2=:
(Refresh)

تبادل لینک هوشمند
برای تبادل لینک  ابتدا ما را با عنوان همه چیز از همه جا و آدرس iranianblog.LoxBlog.ir لینک نمایید سپس مشخصات لینک خود را در زیر نوشته . در صورت وجود لینک ما در سایت شما لینکتان به طور خودکار در سایت ما قرار میگیرد.


آمار وب سایت:
 

بازدید امروز : 52
بازدید دیروز : 181
بازدید هفته : 389
بازدید ماه : 1045
بازدید کل : 448196
تعداد مطالب : 703
تعداد نظرات : 61
تعداد آنلاین : 1

RSS

Powered By
loxblog.Com